Poliüretan Zemin Kaplama

Sıklıkla spor salonlarında ve endüstriyel zeminlerde kullanılan ve tek parça, derzsiz ve birleşimsiz uygulanabilen kaplama çeşididir. Püskürtme ya da hazır halde yere serilme şeklinde kaplanabilir.Tozlu ortamlar için tozun birikmeyeceği ve kolay temizlenebileceği bir kaplamadır. Toz tutmayan yüzeyler oluşturan bu kaplama türü aynı zamanda ses kesmeye de yarar. Bu kaplama ile parlakve renkli yüzeyler oluşturulabilir. Yapıların dışında ya da içinde uygulanan bu kaplama türügüneş ışınlarına karşı dayanıklıdır. Matlaşma yapmadığı gibi çatlama, kuruyarak aşınma gibi deformasyonlara dayanıklıdır.

Kullanım Alanları :

Kapalı spor salonları, basketbol kortları, voleybol kortları, tenis kortları, jimnastik,güreş ve diğer tüm salon oyunlarında, ofis ve çeşitli alanlarda faaliyet gösteren mağazalarda olmak üzere ve daha birçok meslek grubuna ait üretim ve teşhir alanları için steril, ve yüksek mukavemetli olduğundan uygundur.

Poliüretan Zemin Kaplama Nedir?

Sert ve esnek olmak üzere iki farklı çeşidi bulunan poliüretan, karmaşık yapıda bulunan bir sünger türüdür. Esnek yapıda olanı evde kullanılmakta olan eşyaların içerisinde bulunurken, sert olan çeşidi ise daha sert zeminlerin kaplanmasında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Örneğin araba direksiyonlarının kaplamasında kullanılan poliüretan kaplama, sert poliüretan için bir örnektir. Daha anlaşılır bir tanımla ısı yalıtım uygulaması diyebileceğimiz poliüretan, birçok farklı alanda kaplama izolasyon malzemesi şeklinde de kullanılmaktadır.

Özellikle kış aylarının olumsuz etkilerinden korunmak adına tercih edilen poliüretan kaplama, süngerimsi bir yapıya sahip olup teknolojik makinelerin kullanılmasıyla birlikte köpük haline getirilmekte ve uygulanmaktadır. Poliüretan zemin kaplama sadece zeminlerde değil, su ve petrol taşıyan boru hatlarındaki sızmayı önlemek ve dondurucu soğuğun etkilerinden korumak içinde tercih edilmektedir.

Sanayi ve inşaat sektörlerinde daha sık kullanılan poliüretan, yalıtım alanında kendisine yer bulmuş etkin maddeler arasında yer almaktadır. Yapışkanlık özelliğinin üst düzey olması nedeniyle, geniş kullanım alanlarında tercih edilmektedir.

Isı yalıtımının yanı sıra, suya dayanıklı olması da yine bir diğer tercih sebebi olarak bilinmektedir. Aşağıda, poliüretanın en yaygın olarak kullanıldığı alanlar yer almaktadır.

Öncelikle her türlü kirden, tozdan ve nemden arındırılmış olan zemine çift komponentli kauçuk yapıştırıcısı uygulanır.
Yapıştırıcı uygulandıktan sonra 8 mm kalınlığındaki SBR rulo malzeme zemine serilir.Elde edilen siyah renkli granüler tabakanın üzerine sealer adı verilen gözenek doldurucu malzeme ile dolgu yapılır.
Sealer tabakanın üzerine 2mm kalınlık olacak şekilde, başka bir deyişle metrekarede 2.50kg poliüretan kullanılarak poliüretan tabaka oluşturulur.
Poliüretan tabakanın kurumasını müteakip, yine poliüretan esaslı, gözleri yormayan, mat son kat boya uygulaması yapılır.
Son kat boya kuruduktan sonra istenen oyun çizgileri çizilerek saha kullanıma hazır hale getirilir.
Kapalı spor salonlarında kullanılan bu sistem de kesinlikle ek yeri olmaz zeminde tamamen masif bir bitiş sağlanır. Temizliğinin çok kolay olması ve hijyenik olması bu sistemin tercih edilme sebeplerindendir. Ayrıca top ile oynanan bütün branşlara uygunluğu, kas yorgunluğu yapmaması ve uzun ömürlü olması da sistemin diğer avantajlı ve kullanışlı taraflarıdır.
spor salonu pvc zemin kaplama
poliüretan zemin kaplama
poliüretan zemin kaplama
poliüretan zemin kaplama

Leave A Comment

you might also like